Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego obudowa po pewnym czasie żółknie?
Wiem, że było to gdzieś napisane na forum, ale zapomniałam i nie chce mi się szukać. 
Dlaczego po kilku latach obudowa Tamagotchi np. biała, różowa, fioletowa, a nawet srebrna żółknie? Od czego to zależy od przechowywania ich w pudełku szafce gdzie jest ciemno. Na szczęście u moich białych v3, v4 obudowa nie zżółkła.
Po prostu mnie to trochę nurtuje czemu tak się dzieje.
[Obrazek: fsvOdGK.png]
[Obrazek: GJhguKb.png]

Odpowiedz
Olej z naszych dłoni wnika w plastik i przez UV (promienie słoneczne), nawet w małych ilościach, żółknieje.
Można temu zaradzić używając specjalnego mocnego roztworu nadtlenka wodorowego (wody utlenionej) i mocnego słońca (lub podgrzewaniu przez dłuższy czas na mniej więcej tej samej temperaturze w garnku), lecz takie działanie może też uszkodzić obudowę niestety, zwłaszcza wzorki.
[Obrazek: DVaeTg0.png]
[Obrazek: 1wKXFVq.png]
[Obrazek: OZpGeiN.png]
[Obrazek: twKWDoq.png]
Odpowiedz
Czyli to nie zależy, że długo leży w ciemności?

Odpowiedz
Dogz myślę, że to jest podobnie, jak z lalkami. Promienie słoneczne działają na kolor, ale jeszcze bardziej ciepło. Moja plastikowa dal też trochę pożółkła, ale była cały czas na półce, gdzie słońce mocno grzeje. Niestety lalki w pudłach na dnie szafy tak samo kolor potrafią zmienić właśnie od ciepła. Bardziej to dotyczy żywicy niż plastiku, ale tu niestety też się zdarza.
Odpowiedz
A to od ciepła u mnie w domu jest piec kaflowy, ale teraz jest wyłączone bo tam są grzałki i drogo za ogrzewanie by wyszło. Ale u moich tama v3, v4 białych nie zauważyłam oznacza zżółknięcia ale jak v5 różowe moje najstarsze używałam dlugi czas to obudowa zżółkła, ale od trzymania w dłoni.a
A w moim pokoju jest w lato chłodno bo słońce od godz 11 tej jest w po drugiej stronie kuchni a rano słońce jest do godz 10.

A ja trzymam tamki w pudełkach. Plastikowych przeźroczysty kilka w pokrowcach wyszydełkowanych, w oryginalnych opakowaniach w szafce dolnej od biurka oczywiście w tych pudełkach.

Mam nadzieje, że nie mam się czym martwić bo bardzo dbam o tama i o inne rzeczy.
Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz
Niedawno na Instagramie ktoś z nas wrzucić coś na ten temat - > https://www.instagram.com/p/BZwxeB3FdtI/...olfygotchi
Z komentarzy wyczytałam, że podobno to przez tlen. Zapewne jakaś reakcja utleniania albo redukcji, to dość "kolorowe" reakcje, więc możliwe, że z plastikiem też się dzieją takie rzeczy. Wydaje mi się, że to przez to, bo 15th ma to do siebie, że robi się żółta właśnie tak na czubku, a przecież nie tam się najczęściej dotyka tama.
Odpowiedz